דלג לתוכן העמוד (מקש קיצור s) דלג לדף הבית (מקש קיצור 1) דלג לתפריט (מקש קיצור 2)

תאגיד "מי שבע" מסכם את 2019: ירידה במספר סתימות הביוב הנובעות מהשלכת מגבונים

תאגיד "מי שבע" מסכם את 2019: ירידה במספר סתימות הביוב הנובעות מהשלכת מגבונים

"מי שבע" טיפל במהלך 2019 בכ-2,400 סתימות ביוב בבאר שבע ובאופקים. מדובר בירידה של כ- 325 מקרים בהשוואה ל- 2018.

 95% אחוז מהמקרים נגרמו בשל השלכת מגבונים לאסלה שגורמים לסתימה.

למרות שבתקופה זו הציבור עושה שימוש מוגבר במגבונים לחים לצורך חיטוי, התמונה מעודדת: בחודשים מרץ-אפריל 2020 נמשכת מגמת הירידה במספר סתימות הביוב.

זריקת מגבונים לחים לאסלה ושפיכת שומנים לכיור גורמים לנזקים כבדים בתשתיות הביוב הפרטיות והעירוניות. המגבונים אשר אינם מתכלים או מתפרקים, סותמים את המעברים בצנרת הביוב הפרטית והעירונית וגורמים לנזקים, להצפות ביוב ולסתימות המשפיעות על שכונות שלמות. "מי שבע" מתמודד מדי שנה עם אלפי קריאות בשל סתימות ביוב ומפעיל צוותים מקצועיים לטיפול בתקלות ברשת העירונית.

ב"מי שבע" הביעו שביעות רצון נוכח הנתונים לסיכום 2019 בדבר סתימות וגלישות ביוב ודומה כי הציבור משתדל להימנע מהשלכת המגבונים לאסלה ומצמצם, אגב כך, את הנזקים העלולים להיגרם לתשתיות הביוב הפרטית והעירונית. מהנתונים עולה כי במהלך 2019 טיפל מי שבע ב-2,400 סתימות ביוב בבאר שבע ובאופקים. עוד עולה מניתוח הנתונים כי 95% מסך אירועי הסתימות וגלישות הביוב נגרמו בשל השלכת מגבונים לאסלה שגרמו לסתימה בצנרת העירונית.

בחודשים מרץ ואפריל 2020, כאשר תושבי ישראל נשארו בבתים בשל משבר הקורונה, השימוש במגבונים לחיטוי משטחים וידיים הפך נפוץ יותר. לכאורה, הנזק היה אמור להיות גדול יותר בשל תקלות רבות יותר. עם זאת, מניתוח הנתונים עולה תמונה מעודדת ולפיה מגמת הירידה בסתימות וגלישות הביוב נשמרת: בחודש מרץ 2020 טיפל "מי שבע" ב-267 סתימות לעומת 350 אשתקד, מדובר בירידה של כ- 23%. בחודש אפריל 2020 טיפל "מי שבע" ב-190 סתימות ביוב לעומת 236 אשתקד, מדובר בירידה של כ- 20%. כלומר, פחות 129 מקרים לעומת החודשיים הללו אשתקד.

מנכ"ל 'מי שבע', מריו לובטקין: "לאור נתוני 2019, הרי שמדובר בתהליך מוצלח של מסע ההסברה שאנו מנהלים להעלאת המודעות בציבור בדבר הנזקים הנגרמים מהשלכת מגבונים לאסלה. אני מברך על שיתוף הפעולה מצד הציבור. יש לזכור כי עלינו להמשיך ולשאוף עד כמה שניתן לצמצום התקלות בשל השלכת המגבונים. לאורך השנה, גם בימי הקורונה, "מי שבע" ממשיך בפיתוח ושדרוג התשתיות לצד טיפול בתקלות על מנת לספק מים איכותיים ובריאים לתושבי באר שבע ואופקים".