דלג לתוכן העמוד (מקש קיצור s) דלג לדף הבית (מקש קיצור 1) דלג לתפריט (מקש קיצור 2)

סתימת ביוב מורכבת נגרמה כתוצאה ממגבונים לחים

סתימת ביוב מורכבת נגרמה כתוצאה ממגבונים לחים

לאחרונה, תאגיד 'מי שבע' התמודד עם סתימת ביוב מורכבת שנמשכה לסירוגין כשישה ימים. הסתימה נגרמה כתוצאה מהצטברות גדולה של מגבונים שהושלכו לרשת הביוב הפרטית ע"י התושבים. צוות התאגיד עמל במתכונת מתוגברת ללא הפסקה תוך שנעזרו במכונות שאיבה מתקדמות לפתרון הבעיה.

זריקת מגבונים לחים לאסלה ושפיכת שומנים לכיור גורמים לנזקים כבדים בתשתיות הביוב הפרטיות והציבוריות. המגבונים אשר אינם מתכלים או מתפרקים, סותמים את המעברים בצנרת הביוב הפרטית והציבורית וגורמים לנזקים, להצפות ביוב וסתימות קשות המשפיעות על שכונות שלמות. לאחרונה, התמודד תאגיד 'מי שבע' עם סתימת ביוב מורכבת שנמשכה לסירוגין כשישה ימים ברחוב אביגדור אביטל בבאר שבע. לשטח הוזעקו ביוביות ומכונות שאיבה מהמתקדמות ביותר בארץ לטובת שחרור הסתימה. בעקבות כך נחסם נתיב נסיעה ביציאה הצפונית משכונת רמות. צוות התאגיד התמודד עם פסולת במשקל כולל של כטון במערכת הביוב ובעומק של כשבעה מטרים, דבר שהקשה על הטיפול המהיר לרווחת התושבים. לאחר שחרור הסתימה כל האזור נשטף ונוקה באופן יסודי.

אירוע זה מהווה דוגמה לסתימות ביוב עמם מתמודד התאגיד מעת לעת. משאבים רבים מושקעים לצורך תפעול סתימות מסוג זה, כמו כן, התאגיד משקיע את מרצו ואת זמנו על מנת לפתור את הבעיה ולמנוע שיבושים באורך החיים ובסביבת המחייה של התושבים – כמו כן, עומל התאגיד רבות להעלאת מודעות התושבים לאחריותם האישית בדבר פיצוצי המים והצפות הביוב הנגרמות מהשלכת פסולת לא מתכלה למערכת הביוב הפרטית (כיורים ובתי שימוש). תאגיד 'מי שבע' נלחם בתופעת השלכת המגבונים לאסלה ולשינוי הרגלי הציבור בכדי לנסות למזער את נזקי התופעה. רק לאחרונה, במסגרת יום המעשים הטובים, קיימו עובדי התאגיד פעילות קהילתית תחת הכותרת - "את המגובנים הלחים – לפח זורקים!", והסבירו באופן אישי לתושבים על הנזקים וההשלכות הישירות שהם חווים כתוצאה מהשלכת מגבונים לאסלה.

מנכ"ל 'מי שבע', מריו לובטקין: "מדובר במפגע סביבתי חמור ביותר שפוגע ומזיק לתשתיות הביוב הציבורית והפרטית גם יחד. האירוע המורכב בו טיפל התאגיד הוא דוגמה אחת מיני רבות לנזקים הנגרמים מהשלכת מגבונים לחים לאסלה. אני מאמין כי העלאת המודעות לנזקי המגבונים היא הפתרון למניעת אירועים דומים בעתיד. כמו כן, צמצום מפגעי המגבונים יפנה את ידם של עובדי התאגיד להמשיך ולפעול באופן ממוקד בשיפור ופיתוח של תשתיות המים והביוב בבאר שבע ובאופקים.