דלג לתוכן העמוד (מקש קיצור s) דלג לדף הבית (מקש קיצור 1) דלג לתפריט (מקש קיצור 2)

אנשי "מי שבע" נפגשו עם סטודנטים מאוניברסיטת בן-גוריון בנושא פיתוח חיידק המאפשר למגבונים לחים להתכלות

אנשי "מי שבע" נפגשו עם סטודנטים מאוניברסיטת בן-גוריון בנושא פיתוח חיידק המאפשר למגבונים לחים להתכלות

אנשי "מי שבע" נפגשו עם סטודנטים מאוניברסיטת בן-גוריון בנושא פיתוח חיידק המאפשר למגבונים לחים להתכלות

נציגי "מי שבע" נפגשו עם קבוצת סטודנטים מאוניברסיטת בן-גוריון שעבדו במסגרת פרויקט הגמר לתואר הראשון על פיתוח חיידק המסוגל לפרק מגבונים לחים המושלכים לביוב, ובכך להציע פתרון עתידי לאחת הבעיות המרכזיות עימן מתמודדים צוותי התאגיד בכל יום.

אינג' מריו לובטקין, מנכ"ל "מי שבע": "עד שפיתוח כזה יהיה ישים – אנו ממשיכים וקוראים לתושבים, את המגבונים הלחים יש לזרוק בתום השימוש לפח בלבד"

נציגים מקצועיים מ"מי שבע", תאגיד המים של באר שבע ואופקים, קיימו ישיבה עם קבוצת סטודנטים מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב שייצגה את ישראל בתחרות הבינלאומית היוקרתית iGEM, עם פרויקט הגמר של לימודיהם, שהציג פריצת דרך אליה הגיעו במהלך תקופת הקורונה ומתמודד עם אחת הבעיות המרכזיות עמה נאלץ להתמודד התאגיד - פירוק של מגבונים לחים בלתי מתכלים המושלכים אל מערכת הביוב.

הסטודנטים, הלומדים לתארים ראשונים בפקולטה למדעי הטבע, הפקולטה להנדסה והפקולטה לניהול, הציגו לנציגי "מי שבע" את עבודתם שעסקה בהנדסה גנטית של חיידקי הביוב כך שיוכלו לעכל ולשבור את סיבי המגבון ולגרום לפירוקם. קבוצת הסטודנטים לקחה במסגרת ניסויים חיידק קיים והעניקה לו יכולת ביולוגית שאינה קיימת אצלו - פירוק חומרים. מטרת שדרוג חיידק הביוב היא לאפשר לו לפרק מגבונים לחים, שאינם מתכלים מעצמם וגורמים לסתימות במערכת הביוב, לחומריהם הטבעיים ולהתכלות בצורה טבעית וידידותית לסביבה.

אינג' מריו לובטקין, מנכ"ל "מי שבע": "בעיית השלכת המגבונים הלחים למערכת הביוב היא אחת הבעיות המרכזיות איתן מתמודד התאגיד. המגבונים, שאינם מתכלים, מושלכים לאסלה כתוצאה מחוסר מודעות לעניין ומייצרים סתימות במערכות הביוב הפרטיות והעירוניות שגורמות לתקלות רבות. אנו שמחנו על ההזדמנות לפגוש סטודנטים, שכאן בבאר שבע הציגו במסגרת לימודיהם רעיון שנראה כמו ניצן של פתרון עתידי לבעיה זו. אנו מחזקים את ידיהם ומודים להם על השיתוף החשוב. אנו מצדנו נמשיך לעקוב ולהציע את עזרתנו כדי לאפשר לפיתוח זה ופיתוחים דומים לשרת את הערים באר שבע ואופקים. עד שפיתוח כזה יהיה ישים בעתיד – אנו ממשיכים וקוראים לתושבים, את המגבונים הלחים יש לזרוק בתום השימוש לפח בלבד".