דלג לתוכן העמוד (מקש קיצור s) דלג לדף הבית (מקש קיצור 1) דלג לתפריט (מקש קיצור 2)

הארקה

הארקה

הארקה היא חיבור בין מכשירי החשמל המצויים בבית ובין האדמה, באמצעות מוליך המאפשר סגירת מעגל חשמלי לאדמה במקרה של תקלה באחד המכשירים. הארקה היא אמצעי בטיחות חיוני יחד עם ממסר פחת (מגן נגד התחשמלות) שמתפקידו לגרום לניתוק אספקת הזרם החשמלי.

שימו לב, המידע המוצג בנושא הארקה נותן הבנה כללית בנושא הארקה. 

חשוב להבחין כי התאגיד הינו אחראי על החלק העירוני בלבד, ראה תרשים מצורף בתחתית העמוד. 

כמו כן, בכל החלפת צנרת, התאגיד דואג לטיפול / התקנת כבל הארכה בשטח העירוני כפי שמוגדר בחוק. 

על כל תושב חלה האחריות להתחבר לקצה ההארקה העירונית באופן עצמאי.

מטרות מערכת הארקה הן:

 1. בטיחות חשמלית. מניעת עליית מתחי מגע, מתחי צעד והפרשים פוטנציאלים בין חלקים מתכתיים בזמן קצר, מעל הערכים הבטיחותיים.
 2. הגנה בפני זרמי יתר. יצירת מסלול בעל התנגדות נמוכה לזרמי הקצר (לולאת התקלה) כדי להבטיח ניתוק אוטומטי על ידי מבטח של מעגל שיש בו תקלה.
 3. הגנה בפני ברקים. ביצוע מעגל לזרם הברק עם מוליכות טובה בין מערכת קולטי ברקים לבין מערכת הארקה.
 4. הגנה על ציוד אלקטרוני רגיש. חיבור סיכוך מעגלים רגישים לשדות אלקטרומגנטיים להארקה והתקנת פסי הארקה מיוחדים בתוך הציוד המהווים נקודת יחוס בעלת פוטנציאל קבוע.

הארקה היא האמצעי המקובל והחשוב ביותר למניעת התחשמלות מרשת החשמל הביתית. התקנתה בבתים חדשים מחויבת בישראל על פי חוק מאז שנת 1978.

עבודת חשמל בנכס אינה יכולה להתבצע ע"י כל חשמלאי. ישנם 30 סוגים של דרגות והיתרים לחשמלאים שמעניק משרד התמ"ת באמצעות היחידה לרישוי חשמלאים, ו"חשמלאי מוסמך" (דרגה 200) הוא רק אחד מהם.

במקרים בהם יש צורך בבדיקת הארקה, נדרש בעל מקצוע בדרגת חשמלאי בודק, אחרת לבדיקה אין כל תוקף חוקי.

ישנן שתי אפשריות של הארקה בבתים:

 1. הארקה דרך צינור המים בלבד - בעיקר בתים ישנים יותר ודירות.
 2. הארקה דרך היסודות (הארקת יסוד) - בעיקר בבתים חדשים יותר.

עם החלפת צינור מים פרטי, נוצרות אחת משתי בעיות:

 1. אם מחליפים את הקטע של הצינור בין כניסת המים מבחוץ ונקודת החיבור של הכבל : בבית שהארקה שלו מגיעה מהצינור בלבד, הבית נשאר ללא הארקה.
  מערכת הארקה יכולה לעלות לכל מתח שהוא עד 240V, משמע חשמול מכל מארז מתכתי או ברז בתוך הבית.
  בבית שיש לו הארקת יסוד, ההארקה אינה מגיעה מצינור המים (למעשה היא הארקה האמתית וצינור המים הוא הגיבוי), אך עדיין צינור המים חייב להיות מחובר היטב ולא להשאירו מנותק.
 2. אם מחליפים את הקטע שבין נקודת החיבור של הכבל והברזים בתוך הבית, ישנה הארקה למערכת החשמל אבל אין הארקה למערכת המים. כלומר ברזי מים יכולים לחשמל במידה ומגיע אליהם מתח חשמלי. הארקת יסוד אינה רלוונטית במקרה זה.

במידה ומנתקים את הצינור לפני וגם אחרי, שתי הבעיות שצוינו לעיל מתקיימות.

פתרונות לבעיות לעיל:

 1. חיבור כבל שעוקף את הקטע של הצינור שהוחלף ומחובר תיקני לשני הקצוות שאליהם הוא מתחבר.
 2. חיבור הצינור או הגשר לפס האדמה בקופסה שאליה יוצאת הארקת היסוד או בלוח. הכבל צריך להיות לא פחות עבה מהמוליכים שמובילים את המתח לנכס (בדרך כלל 6-10mm^2. רצוי לשים כבל הארקה של 10mm^2 לפחות). חיבור הכבל נעשה על ידיי טרמינלים מתאימים ("לולאות") בלחיצה על הקצוות של הכבל וע"י חיבורים שמיועדים לחבר כבל הארקה לצינור.

רצוי להשתמש בכבל מבודד (בד"כ פלסטיק בצבע צהוב/ירוק), כיוון שכבל חשוף נוטה לקורוזיה, כמו כן, למנוע מהכבל ככל שניתן לגעת באדמה או במים עומדים, גם כדי למנוע קורוזיה.

לסיכום, על מנת לבדוק הארקה לאחר שבוצעה עבודת החלפת צנרת בנכס, יש להקפיד להיעזר בבעל מקצוע בדרגת חשמלאי בודק לווידוא תקינות חיבור ההארקה בנכס.